Dünya şehirleri
Thread poster: Mine Somyurek (X)
Mine Somyurek (X)
Mine Somyurek (X)  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 06:46
English to Turkish
+ ...
Jun 12, 2006

Merhaba,

Dünya coğrafya isimlerinin (şehirler, nehirler, dağlar, vs.) Türkçe karşılıklarının bulunduğu bir kaynağa ihtiyacım var. Yardımcı olursanız sevinirim.

Özden Arıkan
Özden Arıkan  Identity Verified
Germany
Local time: 07:46
Member
English to Turkish
+ ...
Wikipedia Jun 12, 2006

Merhaba Mine,

En iyi kaynak, Türkiye'den getirteceğiniz bir atlas. Coğrafya ders kitabı ve/veya ansiklopedi de olabilir. Ama sanırım buna vaktiniz yoktur ve daha çok online kaynak istiyorsunuz. Ben ise online kaynaklara güvenmemenizi söyleyeceğim, çünkü kırk yıldır -hatta aslında birkaç yüz yıldır- Türkçe ismi olan şehir ve coğrafi oluşumları İngilizce isimleriyle buluverirsiniz. İnternet üzerindeki kaynaklardan bu açıdan en haysiyetli olanı yine Wik
... See more
Merhaba Mine,

En iyi kaynak, Türkiye'den getirteceğiniz bir atlas. Coğrafya ders kitabı ve/veya ansiklopedi de olabilir. Ama sanırım buna vaktiniz yoktur ve daha çok online kaynak istiyorsunuz. Ben ise online kaynaklara güvenmemenizi söyleyeceğim, çünkü kırk yıldır -hatta aslında birkaç yüz yıldır- Türkçe ismi olan şehir ve coğrafi oluşumları İngilizce isimleriyle buluverirsiniz. İnternet üzerindeki kaynaklardan bu açıdan en haysiyetli olanı yine Wikipedia. Türkçesi şu adreste: www.tr.wikipedia.org

Ama tabii diyelim elinizde bir şehrin sadece İngilizce adı varsa ne yapacaksınız? O zaman orijinal Wikipedia'dan ( www.en.wikipedia.org ) o şehrin, mesela hangi ülkede olduğunu ve/veya şehri ayırt etmenizi sağlayan bir başka referansı bulup (ör. Cibuti'nin başkenti, içinden Ren Nehri geçiyor, Leonardo da Vinci orada doğmuş vb.) Türkçe Wikipedia'da o referansa göre arayabilirsiniz. Kaynak metniniz Almancaysa, o zaman yukarıda verdiğim adreslerde tr ve en olan yere de koyarak bakmanızı öneririm.

İçinde Türkçe bilgi bulunmamakla birlikte, yukarıda belirttiğim şekilde çapraz referans olarak kullanılabilecek bir başka kaynak da CIA World Factbook. Bir de belki Türkçe National Geographic işe yarayabilir.

İyi şanslar,
Özden

Not. Çok sıkıştığınızda ben de yardımcı olabilirim, sayfamdan mail atabilirsiniz her zaman.

=========

Not2. Bunu tamamen unutmuşum Ben böyle bir sözlük yapmaya başlamıştım, henüz pek kapsamlı olmasa da işe yarayabilir: Profil sayfamdaki sözlüklerden adı Geographical Names olanına bakabilirsiniz.

[Edited at 2006-06-12 13:05]
Collapse

Mine Somyurek (X)
Mine Somyurek (X)  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 06:46
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Teşekkür Jun 13, 2006

Özden hanım, tavsiyeleriniz için çok teşekkürler. Tahmin ettiğiniz gibi ihtiyaç acildi. Şimdilik Wikipedia'dan faydalandım.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Dünya şehirleri

Translation news in Türkiye

CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »