Pages in topic:   < [1 2]
Türkçeden İngilizceye Çeviri: İngiliz İngilizcesi / Amerikan İngilizcesi
Thread poster: Cagdas Karatas
Şadan Öz
Şadan Öz  Identity Verified
Türkiye
Local time: 19:36
English to Turkish
Arap İngilizcesi Aug 4, 2008

Ben rahmetli Yaser Arafat'ın İngilizcesini pek beğenirdim. Tane tane, her İngilizce kursuna gitmiş TC vatandaşı en az üç beş sözcük seçebilirdi. Mümkün olsa yazışma ve konuşma İngilizcesi olarak bu İngilizcenin yaygınlaşması taraftarı olurdum.

Tercihim Filistin İngilizcesidir Çağdaşcım. Ehm, geri kalan İngilizceleri anlamıyorum ben)

Cagdas Karatas
Cagdas Karatas  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
TOPIC STARTER
:) Aug 4, 2008

Sadan Oz wrote:

Ben rahmetli Yaser Arafat'ın İngilizcesini pek beğenirdim. Tane tane, her İngilizce kursuna gitmiş TC vatandaşı en az üç beş sözcük seçebilirdi. Mümkün olsa yazışma ve konuşma İngilizcesi olarak bu İngilizcenin yaygınlaşması taraftarı olurdum.

Tercihim Filistin İngilizcesidir Çağdaşcım. Ehm, geri kalan İngilizceleri anlamıyorum ben)

Bir Şadan Öz klasiği mi desem ne desem? Ben mesajı aldım neyse.

Selcuk Akyuz
Selcuk Akyuz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Wikipedia Aug 14, 2008

http://en.wikipedia.org/wiki/American_and_British_English_differences

Bu makaleyi sonuna kadar okumakta fayda var

Selcuk Akyuz
Selcuk Akyuz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Bu yazıyı görmemişim :) Apr 3, 2016

Şadan Öz wrote:

Şadan'ın "Filistin İngilizcesine Övgüler" yazısını yeni gördüm.

Şadan, Çağdaş, Özden, daha nice güzel arkadaşlarımız bıraktılar bu diyarı, Proz'a gelmez oldular.

Pages in topic:   < [1 2]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Türkçeden İngilizceye Çeviri: İngiliz İngilizcesi / Amerikan İngilizcesi

Translation news in Türkiye

CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »