Pages in topic:   [1 2 3 4] >
Bankaların hesaba gelen dövizlerden aldıkları ücretler
Thread poster: Haluk Erkan
Haluk Erkan
Haluk Erkan  Identity Verified
Türkiye
Local time: 13:09
German to Turkish
+ ...
Dec 15, 2016

Hep diyordum ya İş Bank en hesaplısıdır, yurtdışından gelen paralardan kesinti yapmaz diye… Aralık 2016 itibariyle sözümü geri alıyorum, İş Bank da diğer bankalar gibi gelen dövizlerden kesinti yapmaya başladı, hem de her gelen para kaleminden 15 USD! Diyelim 30 EUR gönderdiler, kesintiden sonra vergiler dâhil kala kala 15.91... See more
Hep diyordum ya İş Bank en hesaplısıdır, yurtdışından gelen paralardan kesinti yapmaz diye… Aralık 2016 itibariyle sözümü geri alıyorum, İş Bank da diğer bankalar gibi gelen dövizlerden kesinti yapmaya başladı, hem de her gelen para kaleminden 15 USD! Diyelim 30 EUR gönderdiler, kesintiden sonra vergiler dâhil kala kala 15.91 EUR kalıyor.

http://ebulten.bddk.org.tr/tuketiciverileri/Comp/Comp.aspx

Yukarıdaki linke tüm bankaların SWIFT ücretlerini karşılaştırdım ve en uygun olarak 18 TL kesinti ile www.enpara.com yani Finans Bank’ın internet bankası çıktı. Ben başvurumu yaptım, İş Bank ile para transfer işlemlerini yılsonuna kadar sonlandırmış olacağım.
Collapse

K.K.Unal
K.K.Unal  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
Katılıyorum Dec 15, 2016

İş Bankası bu konuda bana 20 Kasım 2016'dan itibaren bu uygulamaya geçtiklerini iletti. Ben de bu banka ile çalışmayı bırakıyorum. 5 Euro'dan daha düşük kesinti yapan banka bulursanız lütfen burada bildirin. Teşekkürler.

Ali Bayraktar
Ali Bayraktar  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
CepteTeb hiç almıyor Dec 15, 2016

Cepteteb hiç ücret almıyor.
Yani almıyordu, eğer son 10 gün içinde bir şey değiştiyse bilemem.
En son Dolar ve Euro transferini 10 gün önce aldım. O zaman kesinti yaşamadım.

Abdullah Yetim
Abdullah Yetim  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
En Para Dec 15, 2016

Enpara hesabıma para geldiğinde 30 usd civarı buharlamıştı, müşteri hizmetlerini arayıp sordum 18 TL idi diye, aracı bankalar olduğunu söylediler.

Anladığım kadarıyla durum şöyle; yurtdışından para gönderen bankanın TR'deki doğrudan çalıştığı bankada hesabınız varsa kesinti az olur. Aksi halde araya giren her banka kesinti yapıyor.

Haluk Erkan wrote:

Hep diyordum ya İş Bank en hesaplısıdır, yurtdışından gelen paralardan kesinti yapmaz diye… Aralık 2016 itibariyle sözümü geri alıyorum, İş Bank da diğer bankalar gibi gelen dövizlerden kesinti yapmaya başladı, hem de her gelen para kaleminden 15 USD! Diyelim 30 EUR gönderdiler, kesintiden sonra vergiler dâhil kala kala 15.91 EUR kalıyor.

http://ebulten.bddk.org.tr/tuketiciverileri/Comp/Comp.aspx

Yukarıdaki linke tüm bankaların SWIFT ücretlerini karşılaştırdım ve en uygun olarak 18 TL kesinti ile www.enpara.com yani Finans Bank’ın internet bankası çıktı. Ben başvurumu yaptım, İş Bank ile para transfer işlemlerini yılsonuna kadar sonlandırmış olacağım.

Haluk Erkan
Türkiye
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Teşekkür Dec 16, 2016

Ali Bayraktar wrote:

Teşekkürler Ali Bey, bu sayede, kişisel pratik uygulamalardan, hangi bankanın nasıl bir ücret politikası uyguladığını görmüş olduk...

Ben rotayı enpara'dan CepteTEB'e doğru değiştirdim

[Bearbeitet am 2016-12-16 03:01 GMT]

Haluk Erkan
Türkiye
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
CepteTEB Dec 16, 2016

Ali Bayraktar wrote:

Az önce 0850 222 0929 CepteTEB'i aradım ve Ali Bey'in paylaştığı gibi gelen USD ve EUR paralardan kesinti olmadığını söylediler, bilginize arkadaşlar.

K.K.Unal
K.K.Unal  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
Süper Dec 17, 2016

Bilgi için çok teşekkürler.

Elif Baykara Narbay
Elif Baykara Narbay  Identity Verified
Türkiye
German to Turkish
+ ...
Çok teşekkürler! Dec 18, 2016

Garanti ile boğuşmaktan gına gelmişti. Enpara kullanmayı düşünüyordum ama Cepteteb dediğiniz gibiyse bu harika.

Elif

bilal7
bilal7
Türkiye
cepteteb para kesti Dec 28, 2016

Skrill(euro) hesabımdan ceptetep euro hesabıma para gönderdim ve para kesilmiş fakat parayı hesabıma aktaramadılar..Az önce görüştüm para havuzda bekliyormuş ve yarın bana dönüş yapılacağı söylendi

bilal7
bilal7
Türkiye
cepteteb ücret kesintisi Dec 29, 2016

bilal7 wrote:

Skrill(euro) hesabımdan ceptetep euro hesabıma para gönderdim ve para kesilmiş fakat parayı hesabıma aktaramadılar..Az önce görüştüm para havuzda bekliyormuş ve yarın bana dönüş yapılacağı söylendi
Para bugün hesabıma kesilmiş bir şekilde yatırıldı(49 €'dan 34€ elime geçti)

Haluk Erkan
Türkiye
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Kafa Karaşık Dec 30, 2016

Gerçekten kafam karışmaya başladı... Bankalar neden her ücret kaleminde olduğu gibi yurt dışından hesaba gönderilen dövizler hakkında daha berrak ve aydınlatıcı bir politika izlemiyorlar, anlamış değilim.

Hem enpara.com hem de CepteTEB banka uygulamalarında gelen paralardan vaad edilenin aksine, "ücret almıyoruz" diye beyan edip yine de kesinti yapıyorlar, ya da 18 TL deyip 30 USD veya 15 EUR alıyorlar. Gerçekten, kafam epey karışık... Bankaların müdür
... See more
Gerçekten kafam karışmaya başladı... Bankalar neden her ücret kaleminde olduğu gibi yurt dışından hesaba gönderilen dövizler hakkında daha berrak ve aydınlatıcı bir politika izlemiyorlar, anlamış değilim.

Hem enpara.com hem de CepteTEB banka uygulamalarında gelen paralardan vaad edilenin aksine, "ücret almıyoruz" diye beyan edip yine de kesinti yapıyorlar, ya da 18 TL deyip 30 USD veya 15 EUR alıyorlar. Gerçekten, kafam epey karışık... Bankaların müdürlüklerine teker teker aynı maili göndereceğim, bakalım nasıl yanıtlar gelecek.
Collapse

Abdullah Yetim
Abdullah Yetim  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
[Cem Yılmaz] - şehir merkezine beş dakika.... Dec 30, 2016

Konut reklamlarında "şehir merkezine beş dakika uzaklıkta" sloganıyla daire satıyorlar ancak alttan küçük puntolu hızlı bir yazı geçer "roketle"

Bankalarda aynı şeyi yapıyor, para almıyoruz veya 18 tl alıyoruz diyorlar ama hangi şarta bağlı olduğunu sanırım kimse bilmiyor.

erkehan
erkehan  Identity Verified
Türkiye
German to Turkish
+ ...
Bubi tuzağı? Dec 30, 2016

Sağolsunlar arkadaşların burada gecikmeden verdiği bilgilere dayanarak ben de birçokları gibi hemen CEPTETEB'e başvurup bir internet banka hesabı açtırdım, kredi kartı birkaç günde kapıdan teslim edildi.
Yurt dışından gelecek döviz için sorduğumda cevap şu oldu: "eğer paranız önce yurt dışındaki farklı bir bankaya gidip oradan CEPTETEB'e gelirse o zaman o farklı (aracı?) banka para keser, ama biz CEPTETEB olarak asla bir şey kesmeyiz".

Yetkili
... See more
Sağolsunlar arkadaşların burada gecikmeden verdiği bilgilere dayanarak ben de birçokları gibi hemen CEPTETEB'e başvurup bir internet banka hesabı açtırdım, kredi kartı birkaç günde kapıdan teslim edildi.
Yurt dışından gelecek döviz için sorduğumda cevap şu oldu: "eğer paranız önce yurt dışındaki farklı bir bankaya gidip oradan CEPTETEB'e gelirse o zaman o farklı (aracı?) banka para keser, ama biz CEPTETEB olarak asla bir şey kesmeyiz".

Yetkili bana A.Sercan arkadaşımızın yukarıda bildirdiği mealde 'eğer CEPTETEB veya TEBankası "yurtdışından para gönderen bankanın TR'deki doğrudan çalıştığı banka" ise o zaman bir şey kesmeyiz' falan demedi..
Geçen birkaç gün içinde henüz daha 10 sayfayı bulan şartnameyi okuyup ince ince araştırma fırsatım olmadı.
Ancak üstte Bilal arkadaşımızın bildirdiği üzere Skrill gibi bir "farklı banka"nın kendisinin hep kestiği 5,50 €'dan başka ayrıyeten CEPTETEB 15 € daha kesmiş. Dolayısıyla yatsıya kadar beklemeden yalancının mumu sönmüş oldu.

Eh artık bundan sonra her aldığımız işin 20-30 €'sunu (bu kaç saat tutar herkes hesaplasın) gariban bankacı kardeşlerimize bir bağış olarak altın tepside sunmaya hazır olabiliriz.. Tek eksiğimiz de buydu ya zaten..

Korkarım camiamız ve yurt dışı ile çalışan diğer sektörler iyi hesaplanmış bir tuzağa kolay bir av ve yağlı bir lokma olacaklar..
Önce belli büyük bankaların gelen dövizlerden yüksek kesinti politikasıyla bu kesintilerden kaçan kitlelerin sakin bir liman aramak için oralardan dışarı kaçmaları sağlanıyor, sonra da bunların açık av olarak uzun süredir pusuda beklemiş olan bazı büyük olmasa da uyanık bankaların kucağına koşmaları, kapısını çalmaları, onlara yönlendirilmeleri için her şey önceden şöyle güzeeeelce hazırlanıyor.. İnsanların iyi niyeti suistimal edilerek internet linklerinde "hiç kesinti yok" diye yazılması ihmal edilmiyor; insanlar işi sağlama almak için telefon edilip sorduklarında "hayır hayır, hiç alırmıyız, hiçbir kesinti almıyoruz" diye güven veriliyor.

Bu gidişle bırakalım Ünal arkadaşımızın yukarıda dediği gibi "5 Euro'dan daha düşük kesinti yapan banka" bulmayı, herhalde her farklı müşteriden gelen dövizden 15 Euro'dan aşağı kesinti yapan bankanın iki yanağından hasretle öpecek hale geleceğiz..
Bu arada, örnek aldığımız başka ülkelerde tanıdığım bizler gibi freelance çeviri yapan arkadaşların hiç bu türden dertleri yok.. Çünkü ülkelerinde ticaret ve rekabet alanında dürüst olmayan en ufak bir uygulamanın hızla bertaraf edilmesi çok kolay ve üstelik sosyal devlet ilkesine aykırı olan masraflara tabi değil..

En sonunda alın teri ve göz nurumuzla iğneyle kuyu kazarak kazandığımız şu üç kuruşa da göz dikenler çıktı!
İnsanın kafası karışmayacak, şaşkınlık ve umutsuzluk içine düşmeyecek gibi değil..

Acaba ne yapsam, ben de çare ararken Haluk arkadaşımız gibi bir bankadan diğerine (ve belki sonra da bir diğerine) rota mı değiştirsem diye düşünüyorum..

Yoksa nereye çırpınsak çarpınsak faydası yok, hepsi aynı, birşey değişmez, kapana kıstık, kaçış yok mu?..

Öyle ya, iyi kurulmuş bir bubi tuzağından kimse kurtulamaz..

Saygılar..
Collapse

bilal7
bilal7
Türkiye
cepteteb ücret kesintisi Dec 30, 2016

[quote]bilal7 wrote:

bilal7 wrote:

Para bugün hesabıma kesilmiş bir şekilde yatırıldı(49 €'dan 34€ elime geçti)

http://i.hizliresim.com/ZM3D4g.jpg Skrill Fotoğrafı
http://i.hizliresim.com/VPDVjj.jpg CepteTeb fotoğrafı

Zeki Güler
Zeki Güler  Identity Verified
Local time: 10:09
Member (2012)
English to Turkish
+ ...
Payoneer kullanan varsa deneyimlerini paylaşabilir mi? Dec 31, 2016

Merhaba,

Paypal benzeri, fakat daha düşük komisyon kesen bir ödeme aracı olduğunu duymuştum. Ne derece doğru, bilmiyorum.
Aramızda Payoneer kullanan varsa bilgi verebilir mi?
https://www.payoneer.com/fees/

Bu vesileyle, herkese mutluluk dolu bir yeni yıl dilerim.

Zeki

[Edited at 2016-12-31 12:08 GMT]

Pages in topic:   [1 2 3 4] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Bankaların hesaba gelen dövizlerden aldıkları ücretler

Translation news in Türkiye

TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »